زمان کنونی: 01-24-2020, 08:16 PM
درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)New Reply 
 
سوئیچ کردن موتور با ترانزیستور 2n2222A
10-31-2017, 05:41 PM
ارسال: #1
سوئیچ کردن موتور با ترانزیستور 2n2222A
با سلام
وقتی موتور را با ترانزیستور سوئیچ می کنم موتور با توان بسیار کمتری نسبت به زمانی که موتور را مستقیم به VCC وصل می کنم کار میکند؛ دلیلش را نمی دانم لطفا راهنمائیم کنید.
Quote
11-02-2017, 05:57 PM
ارسال: #2
RE: سوئیچ کردن موتور با ترانزیستور 2n2222A
سلام.

1. اگر با PWM دور موتور را کنترل می کنید، باید یک فرکانس مناسب جهت تولید موج PWM در نظر بگیرید. جهت موتور حداقل فرکانس 50 تا 60 هرتز مناسب هست، از فرکانس های بالاتر هم می توانید استفاده کنید.

2. اگر جهت درایو موتور مستقیم از 1 ترانزیستور استفاده می کنید، کاملا طبیعی است که باز دهی کمتری نسبت به اعمال مستقیم تغذیه به موتور دارد. از آنجایی که در این موقعیت بایستی از ترانزیستور به عنوان کلید استفاده کنید، اگر نتوانید با طراحی مدار بایاس و ترانزیستور مناسب مدار درایور را به خوبی طراحی کنید، به ازاء عبور جریان از کلکتور به امیتر در تزانزیستور های BJT یک افت ولتاز روی پیوند کلکتور تا امیتر خواهید داشت که این میزان از ولتاژ تغذیه کسر شده و بعد به موتور اعمال می شود. مثل این می مانند که به موتور ولتاژ کمتری اعمال می کنید و طبیعتا با سرعت کمتری شروع به حرکت می کند.
این افت ولتاژ توسط مولتی متر قابل اندازه گیری هست. اگر ترانزیستور خوب سوئیچ شود این میزان افت ولتاژ مقدار کمی خواهد بود اما به هر حال وجود دارد.
طراحی یک درایور کارامد با تنها یک ترانزیستور امکان پذیر نیست و نیاز به دانش آنالوگ بیشتری دارد.

راه حل دیگر استفاده از ماسفت به جای BJT هست که جهت کلید زنی بسیار عملکرد مطلوبی دارند.
بدیهی است که به میزان جریان عبوری و ولتاژ تغذیه و وات ترانزیستور جهت انتخاب ترانزیستور باید توجه ویژه داشت. و طبیعتا بایاس مطلوب ماسفت هم نیاز به دانش آنالوگ دارد.

راحت ترین و بهترین کار استفاده از درایورهای آماده است که انواع و اقسام آن در بازار به فروش می رسد. از نظر عملکردی مطلوب هستند و لازم نیست زمانی برای طراحی درایور اختصاص بدید.

همه چیز بستگی به نیازها و شرایط و ملزومات پروژه شما دارد.

با آرزوی موفقیت.

[تصویر:  telegram_icon.png] کانال رسمی EasyMCU در تلگرام
.
.
Quote
New Reply 


پرش به انجمن:

تماس با ما | EasyMCU | بایگانی | پیوند سایتی RSS
بازگشت به بالا
Persian Translation by MyBBIran.com - Ver: 4.6
Powered by MyBB, © 2002-2020 MyBB Group.
Designed by Escalate Internet. Icons by dAKirby309.

ورود
نام کاربری:
گذرواژه‌:Lost your password?