زمان کنونی: 03-20-2019, 02:20 AM
درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)

New Reply 

میزان دامنه موج PWM برای کنترل ماسفت
11-18-2017, 11:08 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 11-19-2017 12:39 AM، توسط pezhmanbayat.)
ارسال: #1
میزان دامنه موج PWM برای کنترل ماسفت
سلام
من در حال ساخت مبدل DC-DC هستم و برای کنترل ماسفت میخواهم از برد zcross استفاده کنم چند تا سوال داشتم:
1) ماسفت چون با ولتاژ کنترل میشه و پایه گیت جریانی نمیکشه آیا ممکنه که گیت ترانزیستور ماسفت رو مستقیم به یکی از پایه های pwm متصل کنیم؟ برد آسیب نمیبینه؟
2) اندازه دامنه پالس pwm تولیدی چند هستش؟ 0 و 1 ولت هستش؟ یا 0 و Vin؟ آیا میشه مثلا 0 و 15 ولتش کرد؟ یعنی زمانی که غیرفعاله 0 و زمانی که فعاله 15 ولت بشه؟ چون اکثر ماسفت ها باید حداقل ولتاژ 15 ولتی به گیتشون بدیم تا جریان و هدایت کنن...
3) من فیلم آموزشی pwm رو در انجمن دیدم... فقط برای راه اندازی خود برد اگه به USB وصل باشه بازم نیاز هست که ولتاژ 6.5 تا 9 ولت رو مستقیم به Vin و GND وصل کنیم؟ یا وقتی به USB باشه میشه از PWM برد استفاده کرد؟
11-19-2017, 10:22 AM (آخرین ویرایش در این ارسال: 11-19-2017 09:37 PM، توسط Sharin.)
ارسال: #2
RE: میزان دامنه موج PWM برای کنترل ماسفت
سلام.

1. در آنالیز تئوری فرض این است که پایه ی گیت ماسفت جریان نمی کشه، منتها در عمل در لحظه ی فعال و غیرفعال سازی ماسفت بسته به نوع ماسفت و جریان عبوری بین drain و source یک جریان کشی لحظه ای بعضا عظیم دارد!
پس اتصال مستقیم پایه های میکرو به هیچ قطعه ی دیگری به صورت مستقیم کار درستی نیست و امکان آسیب دیدن در لحظه و یا طولانی مدت پر واضح است.
دقت کنید که خروجی های PWM میزان جریان بسیار کمی می توانند تولید کنند و حتما باید بافر شوند و وظیفه ی جریان کشی به عهده المانی واسط باشد. ( مثل ترانزیستور )
از این سیگنال ها جهت تحریک قطعاتی مثل gate و یا base ترانزیستور ها می شه استفاده کرد و حتما در فاصله ی بین پایه ی میکرو و gate و یا base ترانزیستور حتما باید یک مقاومت مناسب جهت محدود کردن جریان کشی ها در نظر گرفته شود.
بسته به طرح این مقدار می تواند بین 1 تا 10 کیلو اهم انتخاب شود.

پس حتما در استفاده دقت کنید که بر اثر اشتباه های اینچنینی پایه ی برد و در نهایت خود میکرو آسیب نبیند.

2. جهت درک میزان جریان قابل تحمل پایه ها و سطح سیگنال های برد توصیه می کنم ویدئوهای بخش مفهومی ( لینک های ذیل ) را با دقت مشاهده بفرمایید:

*آموزش مفهومی پایه های ورودی خروجی:
https://www.aparat.com/v/FXe5d

*نحوه اتصال اجزاء کم مصرف به میکرو:
https://www.aparat.com/v/UxbtM

*نحوه اتصال اجزاء چریان بالا به میکرو:
https://www.aparat.com/v/XMtcJ

با دیدن ویدئوهای فوق متوجه خواهید شد که میکرو کلا با دو سطح 0 ولت به مفهوم 0 منطقی و 3.3 ولت به مفهوم 1 منطقی کار می کند.
خروجی PWM ساخته شده را می تونید روی اسیلوسکوپ جهت درک بهتر هم مشاهده بفرمایید.

بحث درایو ماسفت ها یک بحث تخصصی در زمینه ی آنالوگ هست، بعضا برای درایو یک ماسفت ممکن است نیاز به چند ترانزیستور دیگر نیز باشد و یا استفاده از آی سی های درایور ماسفت.
جهت درایو ماسفت میزان اختلاف ولتاژ بین پایه های source و Gate مهم است و ولتاژ جهت راه اندازی معمولا یک اختلاف ولتاژ بین دو پایه ی مذکور است. جهت کسب اطلاعات بیشتر به الکترونیک 2 رجوع شود.
به این ترتیب سطح ولتاژ هایی که میکرو در اختیار ما قرار می دهد 0 و 3.3 ولت است، حال با تکنیک های طراحی آنالوگ و استفاده از level shiftr ها و یا بافرها و ... می توانیم این سطح ولتاژ را به میزان مدنظر برسانیم، فرضا بین 0 و 12 ولت و ... ( این کارها نیاز به طراحی آنالوگ در دنیای بیرون میکرو دارد)

3. جهت تغذیه ی برد راه های مختلفی وجود دارد، استفاده از تغذیه ی USB راحت هست و طبیعتا خروجی های PWM را و سایر قابلیت های برد را می توان از طریق USB کامپیوتر جهت برد تامین کرد.
منتها دقت کنید که در حال اجرای چه پروژه ای هستید!
اگر در پروژه المان هایی دارید مثل موتور و رله و ... ها که جریان کشی بالایی دارند، حتما از تغذیه ی خارجی ( سر مثبت به پایه ی Vin و سر منفی GND) استفاده کنید (حداقل ولتاژ اعمالی 6.5 و نهایتا 9 ولت)
این میزان جهت راه اندازی خود برد است، جهت تغذیه ی موتورها و ... که بعضا با سطوح دیگر ولتاژ کار می کنند، می توانید منبع جدا گانه ای در نظر بگیرید.

در این مواقع دقت کنید که پایه ی VU که خروجی 5 ولت است مستقیم به USB کامپیوتر وصل است ، لذا هیچ ولتاژی به این پایه نباید اعمال گردد، که در این صورت کامپیوتر دچار مشکل جدی خواهد شد.

نکات ایمنی را در این صفحه می توانید پیگیری بفرمایید:
http://forums.easymcu.ir/fa/showthread.p...d=38#pid38

با آرزوی موفقیت برای شما دوست گرامی

[تصویر:  telegram_icon.png] کانال رسمی EasyMCU در تلگرام
.
.
11-19-2017, 03:43 PM
ارسال: #3
سلام.
خیلی ممنون بابت توضیحات ارزشمندی که دادید...
شما فرمودید از این سیگنال pwm جهت تحریک قطعاتی مثل gate و یا base ترانزیستور ها می شه استفاده کرد... خوب ماسفت هم ترانزیستوره دیگه .... و منم از pwm برای تحریک gate ترانزیستور ماسفت میخوام استفاده کنم.
در ترانزیستورهای FET یا اثر میدان (مثل ماسفت) با اعمال ولتاژ به پایه گیت میزان جریان عبوری از دو پایه سورس و درین کنترل می شه. همانگونه که از نام این المان مشخص است ، پایه کنترل آن جریانی مصرف نمی کنه و تنها با اعمال ولتاژ و ایجاد میدان درون نیمه هادی ، جریان عبوری از FET کنترل می شه. به همین دلیل ورودی این مدار هیچگونه اثر بارگذاری بر روی طبقات تقویت قبلی نمی گذاره و امپدانس بسیار بالایی داره .ترانزیستور ماسفت هم مثل ترانزیستور bjt هستش. در حقیقت نسخه بهبود یافته اون هستش چون با ولتاژ کنترل میشه نه جریان...در دو قطبی ها مثل (مثل ترانزیستور bjt) ما برای کنترل جریان ، به ترانزیستور بار می دهیم ولی در فت ها (مثل ترانزیستور ماسفت) برای کنترل جریان ولتاز گیت را کنترل می کنیم. یعنی در ماسفت هر چی ولتاژ اعمالی به گیت رو زیاد کنیم (البته طبق دیتاشیت)، مقاومت پایه درین سورس کمتر میشه و جریان بیشتری عبور میده...
توی فیلمی که نحوه اتصال اجزاء چریان بالا به میکرو رو توضیح میده از ترانزیستور bjt 2n222 استفاده میکنه. طبق اطلاعاتی که من قبلا کسب کردم جریانی که گیت میکشه در ترانزیستورهای fet حتی از bjtها کمتره چون مقاومت ورودي خیلی زيادی داره و حتی به نظر به مقاومت 1 تا 10 کیلو اهمی هم نیاز نداره...
اگه اشتباه میکنم ممنون میشم راهنمائی بفرمائید.
11-19-2017, 09:57 PM
ارسال: #4
سلام.

قبل از ادامه دادن صحبت، یک مورد اشکال لبی در ارسال قبلی بنده بود که ویرایش کردم، ( اختلاف ولتاژ بین source و Gate )

و اما فرمایش شما از نظر تئوریک صحیح است، اما کار عملی ملاحظاتی نیاز دارد.
برای تحلیل مدارات در حالت تئوریک طبیعتا تحلیل ها بر مبنای یک سری اصول مفروض هست، مشخصا این که پایه ی Gate ماسفت امپدانس بالایی دارد و جریانی از آن نمی گذرد ، جهت تحلیل مدارات حرف کاملا درستی هست، منتها در عمل امپدانس مولفه ی فرکانسی دارد و عینن خود مقاومت نیست ، گرچه در اکثر مواقع فرض تئوریک که حالت پایداری هست در عمل هم درست است، اما بحث جریان کشی لحظه ای که مطرح شد بحث لحظه هست و در عمل اینجور موارد وجود دارد و جهت امنیت حتما از مقاومت در پایه ی Gate ماسفت استفاده می شود ( ولو در حد چند اهم بسته به نوع ماسفت و طراحی).

خود ماسفت ها و BJT ها ، نوع معمولی و نوع قدرت دارند که طبیعتا یک ماسفت و یا BJT قدرت نمی تواند مستقیم با یک مقاومت به پایه ی میکرو وصل شود، چرا که خوب درایو نمی شود و ... .

فلذا صحبت شما درست است، اما کامل نیست و در کار عملی موردی که بالا تذکر داده شد رو حتما در نظر بگیرید.
البته بسته به نوع ترانزیستور و یا ماسفت ، ممکن است بدون مقاومت تا یه مدتی کار کند و بعد مشکل دار شود، ممکن است همیشه به یک شکل درایو نشود، ممکن است در لحظه خراب شود و ممکن است اصلا خراب نشود!

اما طراح خوب کسی هست که همه موارد رو در نظر بگیره و مسائل مشکل ساز رو با طراحی خوبش مرتفع کنه ...

با آرزوی موفقیت ...

[تصویر:  telegram_icon.png] کانال رسمی EasyMCU در تلگرام
.
.
New Reply 

پرش به انجمن:

تماس با ما | EasyMCU | بایگانی | پیوند سایتی RSS
بازگشت به بالا
Persian Translation by MyBBIran.com - Ver: 4.6